W chińskim urzędzie homologacyjnym MIIT pojawił się w pełni elektryczny SUV Denza N9 EV. Samochód produkowany przez koncern BYD wykorzystuje trzysilnikowy napęd na cztery koła o mocy 1194 KM (890 kW), ważąc przy tym od 3105 kg do 3180 kg. Nowy model rozszerzy ofertę marki po spalinowo-elektrycznym wariancie hybrydowym.
W skrócie
- Denza N9 EV otrzymała homologację w Chinach z układem trzech silników generujących moc 1194 KM. To znacznie więcej niż oferuje konkurencyjny elektryczny SUV Aito M9 z napędem o mocy 676 KM.
- Masa własna elektrycznego SUV-a wynosi w zależności od konfiguracji 3105 kg lub 3180 kg. Konstrukcja opiera się na architekturze e3 ze skrętną tylną osią i ogranicznikem prędkości do 240 km/h.
- Spółki zależne BYD dostarczą ogniwa LFP oraz uintegrowany układ hamulcowy IPB. Producent nie ujawnił jeszcze oficjalnej pojemności akumulatorów ani zasięgu w cyklu CLTC.
Chiński regulator ujawnił dane techniczne floty luksusowych SUV-ów marki Denza przed ich rynkowym debiutem. Auto opiera się na rozbudowanej platformie technologicznej koncernu BYD, z której korzystają m.in. sportowe modele submarki z wyższej półki.
Mimo masy własnej sięgającej w topowej wersji 3180 kg, nowa Denza N9 EV wykorzystuje układ trzech silników elektrycznych. Generują one moc szczytową aż 890 kW (1194 KM). Informacja pochodzi z dokumentów homologacyjnych, które opublikowało chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Dane pojawiły się w katalogu nr 413, o czym poinformował serwis CarNewsChina.
Przednią oś napędza jednostka elektryczna TZ226QYA o mocy 270 kW (367 KM). Na tylnej osi zainstalowano dwa niezależne silniki TZ226XYB. Każdy z nich dostarcza 310 kW (421 KM). Łączna moc znamionowa wynosi 250 kW (340 KM). Prędkość maksymalną tego SUV-a ograniczono elektronicznie do 240 km/h. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu w dokumentach urzędowych to 3760 kg.
Układ napędowy e3 oraz dwie wersje układu hamulcowego
Konstrukcja Denzy N9 EV opiera się na architekturze e3, określanej w Chinach jako Yisanfang. Rozwiązanie to znane jest z modelu Denza Z9 GT. System umożliwia niezależne sterowanie momentem obrotowym dla trzech kół i współpracuje ze skrętną tylną osią. Platforma BYD oferuje też rozbudowane funkcje manewrowania, w tym zawracanie w miejscu oraz utrzymanie stabilności po strzale opony przy wysokiej prędkości.
Przeczytaj też: Denza N8 EV ma 1193 KM. BYD rusza z przedsprzedażą
Zgłoszenie w urzędzie MIIT ujawnia rejestrację dwóch wersji modelu: QCJ6530ABBEV1 oraz QCJ6530ABBEV2. Warianty różnią się dostawcami osprzętu hamulcowego. Pierwszy korzysta ze zintegrowanego układu IPB od spółki FinDreams. Druga odmiana otrzymała rozwiązanie BWA powiązane z systemem ESP, które przygotowała firma Bosch Automotive Products Suzhou.

Wymiary luksusowego SUV-a i akumulatory LFP
Denza N9 EV to duży pojazd o długości 5270 mm, szerokości 2030 mm i wysokości 1830 mm. Rozstaw osi wynoszący 3125 mm gwarantuje dużą przestrzeń w kabinie. Auto trafi na rynek w konfiguracjach pięcio- oraz sześcioosobowej. Elektryczna wersja wyróżnia się zasłoniętym pasem przednim, czujnikiem LiDAR na dachu oraz kamerami zamiast tradycyjnych lusterek. W opcji pojawią się kute felgi w rozmiarze 22 cali.
Przeczytaj też: Denza N8 EV ma 1193 KM. Przedsprzedaż ruszy w niedzielę
Ogniwa w technologii LFP dostarcza zakład Guangxi ASEAN FinDreams Battery Co., Ltd. Montażem pakietów zajmuje się BYD Auto Industry Co., Ltd. Producent nie podał jeszcze pojemności akumulatora, masy pakietu ani zasięgu w cyklu CLTC. Hybrydowa Denza N9 PHEV kosztuje w Chinach od 389 800 do 469 800 juanów (ok. 228 400 – 275 300 zł) po kursie NBP z 4 listopada 2026 r.
Denza N9 EV na tle konkurencji z rynku chińskiego
Głównym rywalem dla elektrycznej Denzy N9 EV na rynku chińskim pozostaje Aito M9. Ten elektryczny SUV ma baterię NMC o pojemności 120 kWh oraz dwa silniki o łącznej mocy 497 kW (676 KM). Aito M9 kosztuje w Chinach od 499 800 do 509 800 juanów (ok. 292 800 – 298 700 zł). Denza przewyższa ten model pod względem mocy maksymalnej o ponad 500 KM.

Alternatywą o zbliżonych parametrach jest hybrydowy Zeekr 9X, zbudowany na platformie Geely SEA-S. Jego najmocniejsza odmiana ma trzy silniki elektryczne oraz jednostkę spalinową 2.0 Turbo. Układ generuje łącznie 1030 kW (1381 KM). Zeekr ma nadwozie o długości 5239 mm i rozstaw osi 3169 mm. Z tego powodu bezpośrednio rywalizuje z największymi autami w segmencie.
| Moc | 1194 KM (890 kW) |
|---|---|
| Prędkość maks. | 240 km/h |
| Długość | 5270 mm |
| Rozstaw osi | 3125 mm |
Wzrost pozycji koncernu BYD na polskim rynku
Debiut Denzy w Europie zależy od globalnej strategii grupy BYD. Na polskim rynku ten chiński producent stale zwiększa sprzedaż. Według danych PZPM/CEP za okres od stycznia do września 2026 roku marka BYD zarejestrowała w Polsce 9 419 aut. To wzrost o 165,6 proc. rok do roku, co daje jej 17. miejsce w rankingu sprzedaży samochodów osobowych.
Marka Denza w Katalogu chinacars.pl: importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce.
Liderem sprzedaży w polskiej gamie marki pozostaje SUV BYD Seal U z liczbą 4 076 rejestracji we wskazanym okresie. W samym wrześniu 2026 roku chińskie marki zdobyły 19,8 proc. polskiego rynku aut elektrycznych (BEV), dostarczając 4 840 zarejestrowanych sztuk. Importer nie podał jeszcze oficjalnych informacji o wprowadzeniu marki Denza do polskich salonów.
Rynkowy debiut Denzy N9 EV w Chinach odbędzie się po ujawnieniu przez BYD pojemności akumulatorów LFP oraz oficjalnego zasięgu według normy CLTC.
