# chinacars.pl

auta z Chin, chińskie samochody, import, wiadomości, opinie, rynek, testy, raporty, katalog

- Witryna: https://chinacars.pl/

## Denza N8 od BYD ma 1193 KM i 1003 km zasięgu. Rynkowy debiut 12 listopada

- Odnośnik: https://chinacars.pl/denza-n8-premiera-listopad-2026/
- Opublikowano: 2026-11-07T11:14:18+01:00
- Autor: Marcin Krzysztofik

**Należąca do koncernu BYD marka Denza zapowiedziała premiera rynkowa elektrycznego
SUV-a Denza N8 na 12 listopada 2026 roku. Przedsprzedaż dużej, pięcioosobowej konstrukcji
ruszyła 26 października. Topowy wariant trzysilnikowy generuje aż 1193 KM mocy, 
a producent deklaruje maksymalny zasięg sięgający 1003 km.**

W skrócie

 * Oficjalna premiera rynkowa elektrycznego SUV-a Denza N8 odbędzie się 12 listopada
   2026 roku. Klienci w Chinach mogą składać zamówienia przedprzedażowe od 26 października.
 * Topowa odmiana trzysilnikowa napędzana platformą e3 rozwija moc 1193 KM. Zapewnia
   przy tym unikalne funkcje skrętów w miejscu oraz tryb pełzania.
 * Bateria Blade drugiej generacji pozwala przejechać do 1003 km w cyklu CLTC. System
   szybkiego ładowania uzupełnia energię niemal do pełna w 9 minut.

Denza N8 powraca do gamy marki w zmienionej formie. Pierwotna wersja z napędem hybrydowym
plug-in zadebiutowała w sierpniu 2023 roku, jednak z powodu słabych wyników handlowych
wycofano ją z oferty po niespełna roku. Nowy model stawia wyłącznie na napęd elektryczny
i tworzy spójne portfolio wraz z większym, sześciomiejscowym wariantem N8L.

Należąca do koncernu [BYD](https://chinacars.pl/katalog/byd/) marka Denza zapowiedziała
oficjalny debiut elektrycznego SUV-a [Denza N8](https://chinacars.pl/denza-n8-premiera-moc-1193-km-zasieg-1003-km/)
na 12 listopada 2026 roku. Przedsprzedaż tego dużego, pięcioosobowego auta ruszyła
26 października. Topowy wariant trzysilnikowy generuje aż **1193 KM mocy**. Producent
deklaruje maksymalny zasięg sięgający 1003 km.

Pierwotna wersja Denzy N8 z napędem hybrydowym plug-in zadebiutowała w sierpniu 
2023 roku. Z powodu słabych wyników handlowych wycofano ją z oferty po niespełna
roku. Nowy model stawia wyłącznie na prąd. Stworzy spójną gamę wraz z większym, 
sześciomiejscowym wariantem N8L.

## Parametry napędowe elektrycznej Denzy N8

Nowy SUV zjechał z taśm z dwoma rodzajami układu napędowego. Podstawowe wersje z
jednym silnikiem na tylnej osi rozwijają moc 429 KM (320 kW) lub 496 KM (370 kW).
To propozycja dla kierowców poszukujących maksymalnego zasięgu w długich trasach.

Na szczycie oferty znajduje się wersja trzysilnikowa oparta na platformie e3. Łączy
ona silnik przedni o mocy 367 KM (270 kW) z dwoma silnikami tylnymi o mocy 421 KM(
310 kW) każdy. Łączna moc układu sięga 1193 KM (890 kW). Pozwala to na widowiskowe
manewry, w tym zawracanie w miejscu oraz inteligentne pełzanie w trudnym terenie.

**Przeczytaj też:** [BYD Yangwang U9 Xtreme osiągnął 503 km/h. Chiński hypercar bije rekord prędkości](https://chinacars.pl/byd-yangwang-u9-xtreme-rekord-predkosci-503-kmh/)

 | Napęd | AWD (3 silniki) | 
 | Moc | 1193 KM (890 kW) | 
 | Zasięg | 1003 km (CLTC) | 
 | Długość | 5150 mm | 
 | Rozstaw osi | 3075 mm | 
 | Bagażnik | 1046 l |

Dane techniczne: Denza N8 Tri-motor

## Szybkie ładowanie i bateria Blade drugiej generacji

Denza N8 otrzymała ogniwa Blade Battery drugiej generacji od BYD. Najbardziej wydajna
wersja akumulatora pozwala pokonać do **1003 km w chińskim cyklu CLTC**. Wyniki 
te są bardziej optymistyczne od europejskiego standardu WLTP. W ofercie znajdą się
pojemności 105,8 kWh oraz 130,2 kWh.

Inżynierowie zastosowali technologię ultraszybkiego ładowania. Według deklaracji
producenta wystarczy 5 minut przy ładowarce, aby uzyskać znaczny zasięg. Z kolei
pełne naładowanie zajmuje zaledwie 9 minut. System działa sprawnie także na mrozie.
W temperaturze minus 30 stopni Celsjusza czas ładowania wydłuża się tylko o 3 minuty.

**Przeczytaj też:** [Denza N9 EV waży aż 3760 kg. Nowy topowy model BYD z barierą prawną w Europie](https://chinacars.pl/byd-denza-n9-ev-masa-homologacja-prawo-jazdy/)

## Wnętrze Denzy N8 i zawieszenie pneumatyczne

Denza N8 to duży SUV o długości 5150 mm, szerokości 1999 mm i wysokości 1820 mm.
Rozstaw osi wynosi 3075 mm, a bazowa pojemność bagażnika sięga 1046 litrów. Nadwozie
wyróżniają chowane klamki oraz reflektory LED z podwójnym pasem świetlnym.

Marka [**BYD**](https://chinacars.pl/katalog/byd/) w Katalogu chinacars.pl: importer,
cennik, modele i sieć salonów w Polsce. Oficjalna strona: [byd.com/pl](https://www.byd.com/pl).

Wewnątrz dominują cyfrowe wyświetlacze. Kierowca ma do dyspozycji panoramiczny projektor
PHUD o szerokości 1,1 metra. Pokazuje on parametry jazdy oraz wskazówki nawigacji.
Obok zamontowano 30-calowy ekran centralny dla kierowcy i pasażera. Za komfort odpowiada
adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne DiSus-A oraz system wspomagania kierowcy God’s
Eye 5.0.

Oficjalny cennik oraz start sprzedaży w Chinach poznamy podczas transmisji z centrali
BYD w Shenzhen. Wpłata zaliczki w wysokości 2000 juanów (około 1180 zł) zapewnia
kupującym dostęp do specjalnych pakietów wyposażenia.

## BYD Yangwang U9 Xtreme osiągnął 503 km/h. Chiński hypercar bije rekord prędkości

- Odnośnik: https://chinacars.pl/byd-yangwang-u9-xtreme-rekord-predkosci-503-kmh/
- Opublikowano: 2026-11-07T00:55:24+01:00
- Autor: Piotr Król

**BYD Yangwang U9 Xtreme przełamał dotychczasowe granice wydajności aut elektrycznych,
osiagając prędkość 503,17 km/h. Chiński pojazd pobił światowy rekord prędkości dla
aut produkcyjnych na prostej drodze w Abu Zabi.**

W skrócie

 * BYD Yangwang U9 Xtreme osiągnął prędkość maksymalną 503,17 km/h na otwartej drodze
   w Abu Zabi. Wyczynowy model elektryczny został pierwszym seryjnym autem, które
   przekroczyło granicę 500 km/h.
 * Napęd pojazdu stanowią cztery silniki elektryczne generujące łączną moc 2977 
   KM (2220 kW). Konstrukcja opiera się na wysokonapięciowej architekturze 1200 
   V.
 * Producent ograniczył globalną produkcję tego wariantu do 30 egzemplarzy. Cena
   oraz dokładna specyfikacja baterii nie zostały podane.

Pojazd przesunął poprzeczkę możliwości drogowych supersamochodów o napędzie elektrycznym,
poprawiając swój poprzedni wynik z zamkniętego toru testowego. Test w realnych warunkach
drogowych postawił przed inżynierami zupełnie nowe wyzwania.

Wyczynowy model elektryczny [BYD Yangwang U9 Xtreme](https://chinacars.pl/tag/byd-yangwang-u9-xtreme/)
osiągnął prędkość **503,17 km/h** (312,66 mph) podczas próby zorganizowanej w Zjednoczonych
Emiratach Arabskich. Przejazd sprawił, że auto stało się pierwszym seryjnym pojazdem
drogowym, który oficjalnie przekroczył barierę 500 km/h. Przy takiej prędkości samochód
pokonuje niemal 140 metrów w każdą sekundę.

Próba rozpoczęła się **1 listopada 2026 roku**, a o jej powodzeniu poinformował 
Hu Xiaoqing, dyrektor generalny działu sprzedaży marki Yangwang. Wynik przebił dotychczasowy
rekord tego modelu o **6,95 km/h**. W przeciwieństwie do standardowych procedur 
prowadzonych na zamkniętych obiektach, próba odbyła się na otwartej drodze publicznej.
Układy pojazdu musiały poradzić sobie z wysoką temperaturą otoczenia, bocznym wiatrem
oraz pyłem pustynnym.

## Jak działa architektura 1200 V Yangwang U9

Napęd pojazdu opiera się na czterosilnikowej platformie **e4 (Yi Si Fang)**, opracowanej
przez inżynierów marki BYD. Cztery jednostki elektryczne rozkręcają się do 30 000
obr./min, generując łącznie moc **2977 KM** (2220 kW). Według serwisu [carscoops.com](https://www.carscoops.com/2308849/313-mph-yangwang-u9-extreme-first-to-top-500-kmh/)
moc w przeliczeniu na amerykańską normę wyjściową sięga 2959 hp. Przekłada się to
na stosunek mocy do masy na poziomie 1200 KM na tonę.

![Czerwony Yangwang U9 stoi na placu testowym otoczony przez zespół inżynierów i
gości](https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/byd-yangwang-u9-xtreme-zdjecie-
1-1024x576.webp)

Chiński supersamochód przygotowuje się do przejazdów testowych w obecności inżynierów
| Fot. Xiangbeibuduandian from Weibo

Za podawanie energii odpowiada architektura **1200 V**. Zastosowany system wektorowania
momentu obrotowego potrafi korygować przekazywanie mocy do poszczególnych kół do
100 razy na sekundę. Aby zapewnić stabilność przy prędkości ponad **500 km/h**, 
przeprojektowano opony, układ hamulcowy, system chłodzenia oraz elementy sterowania
pracą zawieszenia i nadwozia.

## Pakiety aerodynamiczne i limitowana produkcja do 30 sztuk

Model U9 Xtreme stanowi najbardziej wyczynowe wydanie supersamochodu Yangwang U9.
Nadwozie wyposażono w rozbudowane elementy aerodynamiczne. Zastosowano szeroki przedni
splitter z włókna węglowego, dwukanałową maskę, tylny dyfuzor i wysoki spojler z
mocowaniem typu swan-neck.

![Sportowy Yangwang U9 z otwartymi drzwiami unoszonymi do góry w strefie serwisowej](
https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/byd-yangwang-u9-xtreme-wnetrze-1-
1024x576.webp)

Konstrukcja podnoszonych drzwi ułatwia dostęp do ciasnej kabiny supersamochodu |
Fot. Xiangbeibuduandian from Weibo

Jak informuje portal [carnewschina.com](https://carnewschina.com/2026/11/06/byds-yangwang-u9-xtreme-becomes-first-production-car-to-top-500-km-h/),
wielkość produkcji wariantu [Yangwang U9 Xtreme](https://chinacars.pl/yangwang-u9-xtreme-proba-rekordu-predkosci-dubaj-2026/)
została ograniczona na świecie do maksymalnie **30 egzemplarzy**. Importer nie ujawnił
dotąd ceny tego modelu, pojemności użytej baterii ani masy własnej konstrukcji.

## Osiągnięcia na torach Papenburg i Nürburgring

Osiągnięcie w Abu Zabi to kolejny etap testów możliwości tej konstrukcji. W **wrześniu
2025 roku** auto rozpędziło się do **496,22 km/h** na torze testowym ATP Papenburg
w Niemczech. Model zyskał również rozgłos po próbie na torze Nürburgring Nordschleife.

**Przeczytaj też:** [BYD Seal 07 drugiej generacji ładowany w 5 minut. Nowa limuzyna jest większa od Camry](https://chinacars.pl/byd-seal-07-premiera-ladowanie-w-5-minut-cena/)

Pętlę niemieckiego toru pokonał w czasie **6 minut i 59,157 sekundy**. Tym samym
stał się pierwszym produkcyjnym supersamochodem elektrycznym, który zszedł poniżej
granicy 7 minut na Nürburgringu. Pokonał pod tym względem dotychczasowe osiągnięcia
innych elektrycznych modeli wyczynowych, w tym takich jak Rimac Nevera.

![Pędzący Yangwang U9 na pustynnej drodze z widoczną wartością prędkości maksymalnej](
https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/byd-yangwang-u9-xtreme-zdjecie-2-
1024x576.webp)

Rekordowy przejazd elektrycznego hypercara na prostej drodze w okolicach Abu Zabi
| Fot. Xiangbeibuduandian from Weibo

## Pozycja marki BYD na polskim rynku

Lokalne osiągnięcia marki pokazują zmianę postrzegania producenta przez kupujących.
Według danych PZPM/CEP za okres **styczeń-wrzesień 2026 roku** marka [BYD](https://chinacars.pl/katalog/byd/)
zarejestrowała w Polsce **9419 nowych samochodów**. Oznacza to wzrost o **165,6 
proc.** rok do roku. Daje jej to 17. miejsce w ogólnym rankingu rynku osobowego.
W samym **wrześniu 2026 roku** do klientów trafiło **1369 aut** tej marki, co przełożyło
się na **2,4 proc.** udziału w polskim rynku.

Marka [**BYD**](https://chinacars.pl/katalog/byd/) w Katalogu chinacars.pl: importer,
cennik, modele i sieć salonów w Polsce. Oficjalna strona: [byd.com/pl](https://www.byd.com/pl).

Flagowy Yangwang U9 Xtreme powstanie jedynie w limitowanej liczbie **30 sztuk** 
na cały świat. Jego rozwiązania technologiczne tworzą bazę dla masowych modeli marki
oferowanych w salonach. Producent skupia się obecnie na realizacji zamówień i przygotowaniu
do dostaw tego limitowanego wariantu dla pierwszych nabywców.

## Wada spawalnicza tylnej osi w Chery Omoda 5. Producent wezwie do serwisu 53 tysiące aut

- Odnośnik: https://chinacars.pl/chery-omoda-akcja-serwisowa-tylna-os-listopad-2026/
- Opublikowano: 2026-11-07T00:26:00+01:00
- Autor: Marcin Krzysztofik

**Wada spawalnicza tylnej osi w samochodach koncernu Chery zmusza producenta do 
bezpłatnej kontroli 53 882 pojazdów. Chiński urząd SAMR powiadomił o ryzyku pęknięcia
spoiny łączącej wahacz wleczony z tuleją. Uszkodzenie stwarza bezpośrednie zagrożenie
utraty kontroli nad autem.**

Kampania serwisowa obejmuje budżetowe crossovery Tiggo 5x oraz samochody z eksportowej
serii Omoda. Sprawa zyskuje rozgłos po groźnym incydencie na rynku malezyjskim, 
gdzie w jadącym pojeździe doszło do urwania tylnego zawieszenia.

Chiński regulator Państwowa Administracja Regulacji Rynku (SAMR) wydał **6 listopada
2026 roku** powiadomienie o rozpoczęciu akcji serwisowej. Procedura zarejestrowana
pod numerem S2026M0146V obejmuje dokładnie **53 882** samochody marek Chery oraz
Omoda. Kontrole w punktach serwisowych rozpoczną się **27 listopada 2026 roku**.

Usterka dotyczy pojazdów wyprodukowanych **od 6 czerwca 2022 roku do 31 grudnia 
2023 roku**. Dla dynamicznie rozwijającego się koncernu to spory problem wizerunkowy.
W tym okresie marka odnotowywała gwałtowny skok globalnej sprzedaży.

## Dlaczego SAMR nakazał wycofanie modeli Chery i Omoda

Powiadomienie wydane przez SAMR wskazuje na wadę w procesie spawania podwozia. Podczas
montażu dochodziło do niepełnego przetopu materiału w miejscu połączenia wahacza
wleczonego z tuleją tylnej osi. Wahacz odpowiada za utrzymanie właściwej pozycji
koła podczas pracy zawieszenia na wybojach.

**Przeczytaj też:** [Jaecoo J5 EV stracił koło po uderzeniu w barierę. Producent wykluczył wadę](https://chinacars.pl/jaecoo-j5-ev-odpadniecie-kola-dzakarta-inspekcja/)

Jazda w trudnych warunkach drogowych może doprowadzić do pęknięcia spoiny spawalniczej.
Skrajnym skutkiem awarii jest utrata kontroli nad tylną osią, co znacząco podnosi
ryzyko wypadku. Portal [carnewschina.com](https://carnewschina.com/2026/11/06/chery-recalls-53882-vehicles-in-china-after-omoda-5-rear-axle-detaches-in-malaysia/)
podaje dane o dostawach [Chery](https://chinacars.pl/katalog/chery/) Group. Rosły
one z **1,23 mln** aut w **2022 roku** do **1,88 mln** w **2023 roku**. Kluczowym
silnikiem tego wzrostu był eksport.

Serwisy sprawdzą kody produkcyjne na tylnych osiach wytypowanych samochodów. Jeśli
podzespół pochodzi z wadliwej partii, mechanicy bezpłatnie wymienią całą oś. Urząd
SAMR nie ujawnił, ile z **53 882** skontrolowanych pojazdów będzie wymagało nowej
części.

## Wypadek Omoda 5 w Malezji wywołał apel prezesa

Chińska akcja serwisowa to bezpośrednie następstwo incydentu z **6 października 
2026 roku** w Malezji. W jadącym egzemplarzu [Omoda 5](https://chinacars.pl/omoda-5-zakaz-rejestracji-malezja-os-polska/)
doszło do całkowitego oderwania się tylnej osi od nadwozia. Tamtejszy Departament
Transportu Drogowego (JPJ) natychmiast zawiesił homologację pojazdu i wstrzymał 
nowe rejestracje do czasu zakończenia śledztwa.

**Przeczytaj też:** [Jetour T1 debiutuje z silnikiem 1.5T. Nowa wersja kosztuje w Chinach ok. 52 700 zł](https://chinacars.pl/jetour-t1-premiera-cena-nowa-wersja-1-5t/)

Oddział Chery Malaysia ogłosił wycofanie z rynku **8 878** egzemplarzy Omoda 5 w
wersjach C oraz H sprzed liftingu. Przewodniczący koncernu Chery Yin Tongyue wystosował
oficjalne przeprosiny za zaistniałą sytuację. Chiński apel obejmuje **6,1 razy**
więcej aut niż w Malezji. SAMR nie potwierdził jeszcze, czy osie dostarczyła ta 
sama fabryka.

## Czy problem z osią dotyczy modeli Omoda w Polsce

Wielu polskich kierowców zastanawia się, czy opisywane problemy konstrukcyjne odbiją
się na autach dostarczanych do Europy. Według danych PZPM i CEP **od stycznia do
września 2026 roku** marka Omoda zarejestrowała w Polsce **10 080** aut. Zajęła 
15. miejsce na rynku i osiągnęła wzrost o **94,2 proc.** rok do roku. Najpopularniejszy
model Omoda 5 znalazł w tym czasie **5 455** nabywców.

Marka [**Chery**](https://chinacars.pl/katalog/chery/) w Katalogu chinacars.pl: 
importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce.

Z kolei marka Chery plasuje się na 18. miejscu w Polsce z wynikiem **8 855** zarejestrowanych
aut w analogicznym okresie. Komunikat wydany przez chiński urząd SAMR dotyczy jednak
pojazdów wyprodukowanych w latach **2022-2023**. Producent nie przekazał informacji,
czy weryfikacja obejmie egzemplarze wyeksportowane do Europy. Nie ujawnił też nazwy
dostawcy felernych elementów podwozia.

Chery rozpocznie akcję serwisową i powiadamianie właścicieli wiadomościami SMS oraz
listami poleconymi **27 listopada 2026 roku**.

## Nissan zapowiada przedsprzedaż hybrydowego SUV-a NX7. Ponad 200 km zasięgu na prądzie

- Odnośnik: https://chinacars.pl/nissan-nx7-przedsprzedaz-specyfikacja-miit-listopad-2026/
- Opublikowano: 2026-11-06T23:17:27+01:00
- Autor: Jędrzej Karczowski

**Nissan NX7 dołącza do ut utęsknionej przez azjatyckie rynki hybrydowej linii N
spółki Dongfeng Nissan. Podczasy gdy większy SUV NX8 zadebiutował w kwietniu 2026
roku, producent przygotował mniejszy model ze sporym ak akumulatorem i radarem LiDAR.
Auto ma zaoferować 225 km czysto elektrycznego zasięgu.**

W skrócie

 * Dongfeng Nissan rozpoczyna w drugim tygodniu listopada 2026 roku przedsprzedaż
   hybrydowego SUV-a NX7. Auto pozycjonowane jest poniżej modelu NX8.
 * Napęd tworzy benzynowa jednostka 1.5 i silnik elektryczny 231 KM z baterią CATL
   o pojemności 40,9 kWh. Zasięg na prądzie wynosi do 225 km.
 * Ceny katalowoge nowej hybrydy będą niższe od NX8, którego wersje promocyjne kosztują
   w Chinach od 149 900 juanów, czyli około 88 400 zł.

Japoński producent wykorzystuje swoje chińskie zaplecze rozwojowe do budowy nowej
gamy pojazdów zelektryfikowanych. Podczas targów China International Import Expo
w Szanghaju marka ogłosiła rozszerzenie oferty o kolejny model hybrydowy.

Spółka Dongfeng [Nissan](https://chinacars.pl/tag/nissan/) oficjalnie potwierdziła
start przedsprzedaży nowego SUV-a. Ruszy ona w tygodniu po 6 listopada 2026 roku.
[Nissan NX7](https://chinacars.pl/tag/nissan-nx7/) to czwarty przedstawiciel utworzonej
w Chinach serii N. To także drugi SUV tej linii po zaprezentowanym wiosną modelu
NX8. Producent wprowadzi na chiński rynek dziesięć aut zelektryfikowanych do lata
2027 roku.

Nowy model stoi o krok niżej od swojego starszego brata. Jest od niego mniejszy 
i tańszy. Przedstawiciele marki stawiają w nim na napęd hybrydowy oraz rozbudowane
systemy wsparcia kierowcy.

## Wymiary i napęd nowego Nissana NX7

Dane z chińskiego urzędu MIIT ujawniają dokładne wymiary nadwozia. Nissan NX7 mierzy
4785 mm długości, 1932 mm szerokości i 1665 mm wysokości. Jego rozstaw osi wynosi
2815 mm. Pięciomiejscowe nadwozie otrzymało dachowy czujnik LiDAR. Element ten obsługuje
system półautonomicznej jazdy miejskiej.

**Przeczytaj też:** [Nissan NX7 PHEV. 225 km zasięgu EV i ponad 300 KM mocy](https://chinacars.pl/nissan-nx7-phev-zasieg-225-km-dane-techniczne/)

Napęd typu hybryda plug-in łączy silnik spalinowy 1,5 litra z jednostką elektryczną.
Silnik prądowy generuje moc 231 KM (170 kW). Producent zastosował baterię marki 
CATL o pojemności 40,9 kWh. **Zasięg w trybie elektrycznym wynosi od 220 km do 225
km** w zależności od wersji.

![Zielony Nissan NX7 jedzie po krętej drodze wśród gęstej roślinności](https://chinacars.
pl/wp-content/uploads/2026/11/nissan-nx7-zdjecie-1-1024x576.webp)

Większe rozmiary nadwozia pozwalają nowemu SUV-owi na rywalizację z rosnącą konkurencją
w segmencie aut elektrycznych | Fot. Nissan

 | Napęd | Plug-in Hybrid (PHEV) | 
 | Moc | 231 KM (170 kW) | 
 | Bateria | 40,9 kWh | 
 | Zasięg | 225 km | 
 | Długość | 4785 mm | 
 | Rozstaw osi | 2815 mm |

Dane techniczne: Nissan NX7

## Ceny Nissana NX7 na tle gamy marki

Nowy SUV będzie tańszy od większego modelu NX8. Katalogowe ceny NX8 mieszczą się
w przedziale od 159 900 do 209 900 juanów. Daje to kwoty od 94 300 zł do 123 700
zł. Model NX8 objęto w Chinach promocją. Jego cena startowa spadła do 149 900 juanów,
czyli około 88 400 zł.

Nissan NX7 dołączy do rosnącej rodziny zelektryfikowanych aut w Azji. Gama marki
w Chinach obejmuje elektryczny sedan N7, hybrydową limuzynę N6, SUV-a NX8 oraz pickupa
Frontier Pro. Chiński oddział szykuje już kolejny model.

**Przeczytaj też:** [Nissan uczy się od chińskich producentów. Cykl R&D skrócony o połowę](https://chinacars.pl/nissan-uczy-sie-od-chinskich-producentow-cykl-rd-skrocony/)

## Globalny eksport chińskich aut Nissana przyspiesza

Japońska marka zmienia chińskie zakłady w globalną bazę eksportową. Dnia 6 listopada
2026 roku Nissan wprowadził na rynek filipiński dwa auta z Chin. Pickup Frontier
Pro zadebiutował tam jako Navara Pro. Elektryczny sedan N7 otrzymał z kolei nazwę
Primera. W lipcu 2026 roku pierwsza partia pickupów trafiła do Ameryki Łacińskiej.
Po niej ruszyły dostawy do Meksyku i krajów Zatoki Perskiej.

Plan ekspansji przewiduje wysyłkę modelu Frontier Pro na kolejne rynki latynoamerykańskie.
Auto trafi tam do końca 2026 roku. W 2027 roku pojazd zadebiutuje w Australii i 
Nowej Zelandii. Nissan planuje też eksport SUV-a NX8 oraz modeli z serii N. Plany
dla Europy i Polski nie są jeszcze znane.

## Geely przedstawia edycje Xingyuan. Milion elektryków w dwa lata

- Odnośnik: https://chinacars.pl/geely-xingyuan-edycje-star-ace-star-chill-milion-egzemplarzy/
- Opublikowano: 2026-11-06T22:38:13+01:00
- Autor: Dariusz Ziółkowski

**Geely Xingyuan osiągnął barierę miliona wyprodukowanych egzemplarzy zaledwie dwa
lata po rynkowej premierze. Chiński koncern uczcił ten rekord, wprowadzając do sprzedaży
dwie nowe edycje specjalne: Star Ace oraz Star Chill. Obie wersje wyceniono promocyjnie
na 88 800 juanów, czyli około 52 300 zł.**

W skrócie

 * Geely Xingyuan osiągnął milion wyprodukowanych egzemplarzy w dwa lata od rynkowego
   debiutu. Październikowa sprzedaż tego elektrycznego auta przekroczyła 70 000 
   sztuk.
 * Nowe edycje specjalne Star Ace i Star Chill wyposażono w system wspomagania jazdy
   G-ASD H3 z autostradowym NOA. Auta otrzymały też 70-litrowy elektryczny frunk
   otwierany na 6 sposobów.
 * Cena promocyjna obu nowych wersji w Chinach wynosi 88 800 juanów, czyli około
   52 300 zł. Na rynkach eksportowych ten sam model sprzedawany jest jako Geely 
   EX2.

Nowe warianty napędzają rynkową sprzedaż miejskiego elektryka, która tylko w październiku
2026 roku przekroczyła poziom 70 000 dostarczonych aut. Model ten poza granicami
Chin występuje pod nazwą Geely EX2 i rzuca bezpośrednie wyzwanie konkurentom takim
jak BYD Dolphin.

Geely Auto rozbudowało gamę swojego miejskiego modelu elektrycznego Xingyuan o dwie
edycje specjalne podczas konferencji w piątek, 6 listopada 2026 roku. Warianty Star
Ace i Star Chill trafiły do oferty niedługo po tym, jak z taśmy produkcyjnej zjechał
milionowy egzemplarz tej serii. Wyprodukowanie ostatnich 200 000 samochodów zajęło
zakładowi zaledwie dwa miesiące.

Przekroczenie bariery miliona aut nastąpiło 20 października 2026 roku, niespełna
dwa lata od oficjalnego debiutu rynkowego w październiku 2024 roku. Producent podaje,
że pod względem tempa sprzedaży jest to najszybciej rosnący model z napędem elektrycznym
na świecie. Globalny wynik w samym październiku 2026 roku zamknął się liczbą ponad
70 000 dostarczonych pojazdów.

## Wyposażenie edycji Star Ace i Star Chill

Oba nowe warianty otrzymały oficjalną cenę katalogową 91 800 juanów. Koncern zaoferował
jednak cenę promocyjną obowiązującą do 30 listopada 2026 roku. Po uwzględnieniu 
dopłaty za złomowanie wynosi ona **88 800 juanów (ok. 52 300 zł po kursie NBP z 
6 listopada 2026)**. Wersje te różnią się stylistyką. Star Ace stawia na sportowy
pakiet zewnętrzny z ciemnym wnętrzem Obsidian Black. Star Chill wyróżnia się z kolei
lakierem Milky Salt Beige i jasnym wykończeniem kabiny.

W standardowym wyposażeniu obu edycji pojawił się przedni bagażnik o pojemności 
70 litrów. Ma on elektryczne sterowanie pokrywą, którą można otworzyć na sześć sposobów,
w tym poprzez zaprogramowane pukanie. System multimedialny Flyme Auto 2.0 oparto
na 7-nanometrowym układzie scalonym StarDragon 1, opracowanym przez spółkę SiEngine.
Na desce rozdzielczej zainstalowano także asystenta głosowego Eva w formie fizycznego
robota pokładowego. Obraca on głowę w zakresie 60 stopni i wyświetla ponad 50 animowanych
ekspresji.

Wizytówką wyższych wersji stał się pakiet wspomagania kierowcy Geely Afari Smart
Driving (G-ASD) H3. Zapewnia on autonomiczne prowadzenie podczas jazdy po autostradach
i drogach szybkiego ruchu oraz funkcję zapamiętywania manewru parkowania. Pięciodrzwiowe
nadwozie mierzy 4135 mm długości, 1805 mm szerokości, 1570 mm wysokości i ma rozstaw
osi równy 2650 mm.

**Przeczytaj też:** [Sprzedaż aut elektrycznych w Chinach. BYD liderem, Leapmotor i Xpeng z rekordami](https://chinacars.pl/wyniki-sprzedazy-aut-elektrycznych-w-chinach-pazdziernik-2026/)

## Napęd i zasięg Geely Xingyuan na tle rywali

Wszystkie odmiany samochodu napędza silnik elektryczny zamontowany przy tylnej osi.
W zależności od konfiguracji jednostka generuje moc 78 KM (58 kW) lub 116 KM (85
kW). Baterie dostarcza koncern CATL. Zasięg mierzony w chińskim cyklu CLTC wynosi
310 km, 410 km lub 480 km w topowych specyfikacjach. Podstawowa gama złożona z sześciu
odmian kosztuje regularnie od 64 800 do 94 800 juanów. W przeliczeniu daje to od
38 200 zł do 55 900 zł.

Model jest oferowany na rynkach eksportowych pod nazwą [Geely EX2](https://chinacars.pl/geely-ex2-milion-egzemplarzy-produkcja-2026/).
Na rynku chińskim jego głównymi konkurentami są [BYD Seagull](https://chinacars.pl/byd-seagull-test-wystrzalu-opony-140-kmh/)
oraz nieco większy BYD Dolphin. W Chinach wyjściowa cena promocyjna Xingyuana rozpoczyna
się od 61 800 juanów (ok. 36 400 zł). Plasuje go to cenowo bezpośrednio między mniejszym
Seagullem a przestronniejszym Dolphinem.

**Przeczytaj też:** [Używane elektryki z Chin omijają cła. Wzrost o 280 proc.](https://chinacars.pl/uzywane-chinskie-auta-omijaja-cla-ue-sprzedaz-wrzesien-2026/)

 | Cena od | 61 800 juanów (ok. 36 400 zł) | 
 | Napęd | RWD (tylny silnik elektryczny) | 
 | Moc | 78 KM (58 kW) lub 116 KM (85 kW) | 
 | Zasięg | 310, 410 lub 480 km (CLTC) | 
 | Długość | 4135 mm | 
 | Rozstaw osi | 2650 mm |

Dane techniczne: Geely Xingyuan

## Sytuacja marki Geely na polskim rynku

Dla oceny potencjału eksportowego warto zestawić te dane z wynikami koncernu w Polsce.
Jak wynika z danych PZPM/CEP za okres od stycznia do września 2026 roku, marka [Geely](https://chinacars.pl/katalog/geely/)
zarejestrowała w Polsce **1 475 samochodów osobowych**. Zapewniło jej to 39. miejsce
w zestawieniu najpopularniejszych marek. Oznacza to znaczny wzrost z poziomu 29 
rejestracji uzyskanych w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Marka [**Geely**](https://chinacars.pl/katalog/geely/) w Katalogu chinacars.pl: 
importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce. Oficjalna strona: [geely.pl](https://www.geely.pl/).

W samym wrześniu 2026 roku do polskich klientów trafiło 309 aut tej marki. Przełożyło
się to na 0,6 proc. udziału w polskim rynku pojazdów osobowych. Polski importer 
marki nie podał dotąd oficjalnych informacji na temat daty wprowadzenia modelu EX2
do salonów nad Wisłą ani jego przewidywanej specyfikacji homologacyjnej. Wyniki 
rejestracji pokazują jednak, że marka buduje zaplecze sprzedażowe w naszym kraju.
Dołączenie miejskiego modelu elektrycznego pozwoliłoby jej konkurować w rosnącej
kategorii przystępnych cenowo aut na prąd.

Rosnące tempo wytwarzania Xingyuana w Chinach oraz regularne uzupełnianie gamy o
warianty z systemami autonomicznymi pokazują cel producenta. Dąży on do utrzymania
miesięcznej sprzedaży na poziomie 70 000 aut i przygotowuje grunt pod intensywniejszą
ekspansję eksportową.

## Lynk & Co 900L debiutuje z 7 miejscami. Nowy SUV rzuca wyzwanie Li Auto L9

- Odnośnik: https://chinacars.pl/lynk-co-900l-premiera-siedmiomiejscowy-suv/
- Opublikowano: 2026-11-06T22:37:32+01:00
- Autor: Piotr Król

**Lynk & Co 900L oficjalnie zadebiutuje 10 listopada 2026 roku jako pierwszy flagowy
SUV tej marki mieszczący 7 osób. Nadwozie urosło do 5280 mm długości, a pod maskę
trafi hybrydowy układ plug-in. Nowy wariant ma pomóc marce w walce z Li Auto L9 
na chińskim rynku.**

W skrócie

 * Lynk & Co wprowadza 7-miejscowy wariant 900L, który dołączy do oferowanych wcześniej
   odmian 5- i 6-miejscowych. Premiera odbędzie się 10 listopada 2026 roku.
 * Nadwozie urosło o 40 mm na długość i mierzy teraz 5280 mm, przy rozstawie osi
   sięgającym 3170 mm. Za napęd odpowiada hybryda plug-in z silnikiem 2.0T o mocy
   215 KM.
 * Nowy model trafia na rynek w trudnym momencie dla marki. Sprzedaż Lynk & Co od
   stycznia do października 2026 roku spadła r/r o 22,58 proc.

Chińska marka należąca do koncernu Geely Auto poszerza gamę swojego największego
SUV-a, aby przyciągnąć większe rodziny. Dotychczas model 900 występował jedynie 
w układach z pięcioma lub sześcioma fotelami.

W oficjalnym komunikacie na platformie Weibo marka przedstawia [Lynk & Co 900L](https://chinacars.pl/tag/lynk-co-900l/)
jako swój **nowy flagowy model 7-miejscowy**. Oferta obejmowała dotąd warianty 5-
i 6-miejscowe. Producent podkreśla luksusowy charakter auta. Nie ujawnił jednak 
jeszcze cen ani dokładnego terminu rozpoczęcia sprzedaży.

Debiut trzeciej wersji wpisuje się w rynkową ofensywę koncernu Geely. Pojemniejszy
wariant ma pomóc w odbudowie spadających wolumenów sprzedaży. Po 10 miesiącach 2026
roku marka sprzedała 218 075 aut. Oznacza to **spadek r/r o 22,58 proc.** W samym
październiku klienci odebrali 21 958 pojazdów. To wynik o 45,40 proc. niższy niż
rok wcześniej.

## Jak Lynk & Co 900L urośnie względem standardowej wersji

Nadwozie wersji 900L zauważalnie wydłużono. Dzięki temu w środku zmieszczono trzeci
rząd siedzeń. Samochód ma 5280 mm długości, 1999 mm szerokości oraz 1810 mm wysokości.
Nowa odmiana jest **dłuższa od dotychczasowej 900 o 40 mm** i wyższa o 10 mm. Szerokość
nadwozia pozostała bez zmian. Rozstaw osi zwiększono o 10 mm do 3170 mm. Zmiany 
te umożliwia architektura hybrydowa SPA Evo.

Z zewnątrz auto zachowuje charakterystyczny pas przedni z reflektorami do jazdy 
dziennej w kształcie bramy. Boczna linia wyróżnia się czarnymi nakładkami na nadkolach,
dachem sprawiającym wrażenie pływającego oraz 21-calowymi felgami. **Dla wersji 
900L przewidziano lakier bordowy**, dostępny wyłącznie w tym wariancie. Z tyłu zamontowano
pas świetlny z podświetlanym logo marki pośrodku.

**Przeczytaj też:** [Lynk & Co 900L to flagowy SUV o długości 5,2 metra. Przejedzie 430 km na prądzie](https://chinacars.pl/lynk-co-900l-premiera-zasieg-wymiary-2026/)

 | Napęd | hybrydowy plug-in (PHEV) | 
 | Moc | 215 KM (160 kW) z silnika 2.0T | 
 | Prędkość maks. | 225 km/h | 
 | Długość | 5280 mm | 
 | Rozstaw osi | 3170 mm |

Dane techniczne: Lynk & Co 900L

## Co napędza flagowego SUV-a Lynk & Co

Układ napędowy 900L to hybryda typu plug-in z benzynowym silnikiem 2.0T. Jednostka
spalinowa generuje moc 215 KM (160 kW). Prędkość maksymalna dużej terenówki wynosi
225 km/h. Samochód korzysta z trójskładnikowych akumulatorów litowych NMC. Baterie
dostarcza spółka joint-venture utworzona przez firmę CATL oraz koncern Geely.

Systemy bezpieczeństwa i automatyzacji jazdy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań.
Nad przednią szybą, w obudowie na dachu, zamontowano czujnik LiDAR. Element ten 
wspiera działanie systemów asystujących kierowcy w mieście i na autostradzie.

**Przeczytaj też:** [Lynk & Co 08 EM-P w wersji 2027 przejdzie do 300 km na prądzie. Debiut 5 listopada](https://chinacars.pl/lynk-co-08-em-p-premiera-odswiezony-suv-2027/)

## Ceny i konkurencja w segmencie dużych SUV-ów

Cennik wersji 900L nie jest jeszcze znany. Dla porównania odmiana 6-miejscowa debiutowała
w kwietniu 2025 roku z ceną od 309 900 juanów (ok. 182 700 zł po kursie NBP z 6 
listopada 2026 r.). Z kolei 27 kwietnia 2026 roku zadebiutował wariant 5-miejscowy.
Wyceniono go na 299 800 juanów (ok. 176 700 zł), a w promocji na start na 254 800
juanów (ok. 150 200 zł).

Marka [**Lynk & Co**](https://chinacars.pl/katalog/lynk-co/) w Katalogu chinacars.
pl: importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce.

W Chinach model 900L powalczy z luksusowymi SUV-ami o długości ponad 5 metrów, takimi
jak Li Auto L9, Denza N9 czy Aito M9. Nowości nie zapowiedziano jeszcze w polskich
salonach. Według danych PZPM/CEP koncern Geely zarejestrował w Polsce 1 475 aut 
od stycznia do września 2026 roku. Dało to marce 39. miejsce w kraju.

Wprowadzenie wersji 7-miejscowej ma sprawdzić, czy poszerzenie gamy zatrzyma odpływ
klientów do konkurencji. Importer nie przekazał jeszcze informacji o dostępności
modelu w Europie.

## Chery Arrizo 7 ma 1700 km zasięgu. Chiński sedan wygląda jak Audi i stawia na hybrydę

- Odnośnik: https://chinacars.pl/chery-arrizo-7-premiera-specyfikacja-miit/
- Opublikowano: 2026-11-06T20:58:17+01:00
- Autor: Jędrzej Karczowski

**Chery Arrizo 7 wraca do oferty chińskiego producenta w zupełnie nowej roli. Dokonane
w chińskim Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnej zgłoszenie homologacyjne
ujawnia, że seryjny sedan segmentu C/D odrzucił 257-konny silnik 2.0T z konceptu
Arrizo S na rzecz napędu hybrydowego z zasięgiem 1700 km.**

W skrócie

 * Produkcyjny sedan Chery Arrizo 7 stracił zapowiadany w koncepcie silnik 2.0T 
   o mocy 257 KM na rzecz hybrydy 1.5 C-DM oraz jednostki 1.5T. Wariant hybrydowy
   ma oferować ponad 1700 km łącznego zasięgu.
 * Bateria litowo-żelazowo-fosforanowa o pojemności 19,5 kWh pozwala przejechać 
   do 116 km w trybie elektrycznym. Zużycie paliwa według homologacji urzędu MIIT
   wynosi 0,69 litra na 100 km.
 * Producent zadeklarował opracowanie sedana pod kątem wymogów ponad 70 krajów. 
   Importer nie podał jeszcze cen ani harmonogramu debiutu na rynkach eksportowych.

Decyzja Chery pokazuje wyraźny zwrot marki w kierunku maksymalnej wydajności paliwowej
na globalnych rynkach. Model Arrizo 7 zajął miejsce w gamie pomiędzy mniejszym Arrizo
5 a flagowym Arrizo 8, przywracając nazwę wycofaną z rynku w 2018 roku.

Koncept Arrizo S z kwietnia 2026 roku z targów w Pekinie obiecywał sportowe emocje.
Miał turbodoładowany silnik 2.0T o mocy 257 KM (192 kW) i moment obrotowy 400 Nm.
Jednak wersja produkcyjna, zaprezentowana w sierpniu w Chengdu i zgłoszona do rejestracji
urzędowej, straciła ten napęd. Miejsce mocnej jednostki zajęły dwa mniejsze silniki
nastawione na oszczędzanie paliwa.

Podstawowy wariant spalinowy otrzymał turbodoładowany, czterocylindrowy silnik 1.5T
o oznaczeniu SQRG4T15. Jednostka generuje 156 KM (115 kW) mocy brutto oraz 141 KM(
105 kW) mocy netto, dając 235 Nm momentu obrotowego. Napęd trafia na koła przez 
automatyczną, dwusprzęgłową skrzynię DCT. Auto rozpędza się do 180 km/h i zużywa
średnio 6,2 l/100 km.

## Hybryda C-DM wybiera zasięg zamiast dużej mocy

Głównym punktem oferty stał się wariant hybrydowy z systemem C-DM. Układ łączy wolnossący
silnik benzynowy 1.5 SQRH4G15 o mocy 95 KM (71 kW) netto z jednostką elektryczną
i przekładnią hybrydową DHT. Według dokumentów chińskiego urzędu MIIT średnie zużycie
paliwa wynosi 0,69 l/100 km, z kolei producent podaje 0,65 l/100 km. **Łączny zasięg
hybrydy wynosi ponad 1700 km w cyklu CLTC**. Przekłada się to na około 1400 km według
europejskiej procedury WLTP.

Energia w hybrydzie trafia do akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego o pojemności
19,527 kWh. Taki zapas pozwala przejechać do 116 km wyłącznie na prądzie. Baterie
dostarcza firma Anhui Deye Energy Technology, a ich montażem zajmuje się spółka 
Wuhu Qida Power Battery System. Elementy napędu elektrycznego podniosły masę auta
o 248 kg względem wersji benzynowej, do poziomu 1598 kg.

**Przeczytaj też:** [Wada spawalnicza tylnej osi w Chery Omoda 5. Producent wezwie do serwisu 53 tysiące aut](https://chinacars.pl/chery-omoda-akcja-serwisowa-tylna-os-listopad-2026/)

 | Napęd | PHEV (1.5 C-DM) / Benzyna 1.5T | 
 | Moc | 156 KM (1.5T) / 95 KM spalinowy (C-DM) | 
 | Moment obrotowy | 235 Nm (1.5T) | 
 | Bateria | 19,5 kWh (LFP) | 
 | Zasięg | 1700 km (CLTC) / 116 km EV (CLTC) | 
 | Prędkość maks. | 180 km/h | 
 | Długość | 4739 mm | 
 | Rozstaw osi | 2770 mm |

Dane techniczne: Chery Arrizo 7

## Wymiary i wyposażenie nowego sedana Chery

[Chery Arrizo 7](https://chinacars.pl/tag/chery-arrizo-7/) ma nadwozie o długości
4739 mm, szerokości 1850 mm oraz rozstaw osi wynoszący 2770 mm. Rozstaw kół przednich
i tylnych jest równy i mierzy 1590 mm. Wersja spalinowa ma wysokość 1491 mm. Wariant
hybrydowy ze względu na baterię pod podłogą stoi o 7 mm wyżej, osiągając 1498 mm.

Wygląd produkcyjnego auta przejmuje pas przedni z konceptu. Widać tu duży, wielokątny
wlot powietrza i ostre reflektory w stylu modeli Audi. Linia dachu opada w stronę
zintegrowanego spojlera na klapie bagażnika. W kabinie znajdziemy ekran dotykowy
multimediów, cyfrowe wskaźniki, dźwignię biegów przy kierownicy oraz panel z przyciskami
w konsoli środkowej. Dokumenty wskazują też, że odmiana spalinowa korzysta z systemu
stabilizacji 207ESC marki Bosch, a hybryda dostaje układ 207EBS od Shanghai LiKe.

**Przeczytaj też:** [Jaecoo J5 EV stracił koło po uderzeniu w barierę. Producent wykluczył wadę](https://chinacars.pl/jaecoo-j5-ev-odpadniecie-kola-dzakarta-inspekcja/)

## Sprzedaż marki Chery w Polsce i szanse na rynku

[Chery](https://chinacars.pl/katalog/chery/) projektowało ten model z myślą o homologacji
w ponad 70 krajach. Chiński koncern szybko buduje pozycję w Polsce, choć skupia 
się na innych autach. Według danych PZPM i CEP od stycznia do września 2026 roku
marka zarejestrowała w Polsce 8 855 samochodów. Dało jej to 18. miejsce na rynku
i wzrost o 3266,9 proc. rok do roku. Cały ten wynik zbudowały SUV-y z serii Tiggo,
głównie model Tiggo 7 z wynikiem 2 810 rejestracji.

Marka [**Chery**](https://chinacars.pl/katalog/chery/) w Katalogu chinacars.pl: 
importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce.

Jeśli importer wprowadzi Chery Arrizo 7 do Europy, głównym atutem stanie się zasięg
hybrydy sięgający 1400 km w cyklu WLTP. Ważna będzie też bateria 19,5 kWh pozwalająca
na ponad 100 km jazdy bez emisji. Producent nie podał jeszcze cennika ani daty premiery
poza Chinami.

## Lynk & Co 900L to flagowy SUV o długości 5,2 metra. Przejedzie 430 km na prądzie

- Odnośnik: https://chinacars.pl/lynk-co-900l-premiera-zasieg-wymiary-2026/
- Opublikowano: 2026-11-06T19:15:33+01:00
- Autor: Dariusz Ziółkowski

**Lynk & Co 900L zadebiutuje oficjalnie 10 listopada 2026 roku. Flagowy SUV o długości
5280 mm pomieści siedmiu pasażerów i przejedzie w wersji z akumulatorem 70 kWh do
430 km na prądzie.**

W skrócie

 * Nowy 7-miejscowy Lynk & Co 900L zadebiutuje oficjalnie 10 listopada 2026 roku.
   Auto otrzymało wydłużone do 5280 mm nadwozie i charakterystyczne czarne słupki
   dachowe.
 * Bateria o pojemności 70 kWh pozwala przejechać do 430 km na samym prądzie w cyklu
   CLTC. Napęd spalinowy opiera się na dwulitrowym silniku z turbodoładowaniem o
   mocy 215 KM.
 * W okresie styczeń-wrzesień 2026 roku koncern Geely zarejestrował w Polsce 1475
   aut. Chińskie modele hybrydowe PHEV zdobyły w tym czasie ponad połowę polskiego
   rynku.

Debiut nowej wersji nadwoziowej ma odbudować pozycję flagowej linii SUV-ów marki.
Producent stawia na hybrydowy układ napędowy PHEV, zmodyfikowane zawieszenie oraz
sylwetkę inspirowaną Land Roverem Range Roverem.

Oficjalną prezentację modelu [Lynk & Co 900L](https://chinacars.pl/tag/lynk-co-900l/)
zaplanowano na 10 listopada 2026 roku. Nowy wariant rozszerza ofertę dużych zelektryfikowanych
SUV-ów marki o odmianę siedmiomiejscową. Trzyrzędowa kabina uzupełnia wersję sześcioosobową,
oferowaną od kwietnia 2025 roku, oraz wariant pięciomiejscowy z kwietnia 2026 roku.

Nowa odmiana zyskała przeprojektowany pas przedni oraz wyraźnie dłuższy rozstaw 
osi. Zmiany w konstrukcji mają pomóc w walce rynkowej z flagowymi SUV-ami Aito M9
oraz Li Auto L9 na rynku chińskim. Marka zmaga się tam obecnie ze spadkiem dostaw.

## Lynk & Co 900L nowym flagowym SUV-em Geely

Premiera nowej wersji nadwoziowej zbiega się ze spadkiem sprzedaży dotychczasowego
modelu 900. Portal [CarNewsChina](https://carnewschina.com/2026/11/06/lynk-co-900l-flagship-suv-debuts-november-10-with-5280-mm-body-and-range-rover-like-styling/)
podaje, że miesięczne dostawy standardowej odmiany spadły z 7048 sztuk w październiku
2025 roku do zaledwie 629 aut we wrześniu 2026 roku. To spadek o 91,4 proc. w zestawieniu
rok do roku.

**Przeczytaj też:** [Lynk & Co 08 EM-P w wersji 2027 przejdzie do 300 km na prądzie. Debiut 5 listopada](https://chinacars.pl/lynk-co-08-em-p-premiera-odswiezony-suv-2027/)

Niższe zainteresowanie dotychczasowym wariantem uderzyło w rynkowy udział flagowej
linii. Wynik modelu skurczył się z 19,1 proc. do 3,8 proc. wewnętrznej sprzedaży
marki. Całkowite dostawy Lynk & Co w Chinach wyniosły we wrześniu 2026 roku 16 584
auta, co dało 1,0 proc. udziału w rynku.

![Przednia część SUV-a Lynk & Co 900L z czujnikiem LiDAR na dachu i nowym zderzakiem](
https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/lynk-co-900l-zdjecie-1-1024x576.
webp)

Lynk & Co 900L | Fot. Lynk & Co

## Gabaryty i stylistyka Range Rovera w nadwoziu 5280 mm

[Lynk & Co](https://chinacars.pl/katalog/lynk-co/) 900L zwraca uwagę swoimi wymiarami.
Pojazd mierzy **5280 mm długości**, 1999 mm szerokości oraz 1810 mm wysokości, a
jego rozstaw osi sięga **3170 mm**. Nowa wersja jest o **40 mm dłuższa** od standardowego
modelu 900 i ma rozstaw osi powiększony o 10 mm. Szerokość oraz wysokość pozostały
bez zmian, a kąty natarcia i zejścia wynoszą po 20 stopni.

Sylwetka auta przypomina proporcjami Land Rovera Range Rovera. Projektanci użyli
wysokich, czarnych słupków dachu dla uzyskania efektu dachu pływającego. Zastosowali
też płaskie panele boczne i zrównali przeszklenie z płaszczyzną szyb. Auto stoi 
na **21-calowych felgach** oraz ma chowane klamki. Na dachu umieszczono czujnik 
LiDAR dla systemów asystujących, a z tyłu zamontowano pas świetlny z podświetlanym
logo.

**Przeczytaj też:** [Geely zintegruje usługi Google. Sztuczna inteligencja w 2027](https://chinacars.pl/geely-partnerstwo-google-gemini-2027/)

Zależnie od wyposażenia masa własna pojazdu wynosi **2880 kg, 2965 kg lub 3045 kg**.
Wybrane wersje otrzymały fabryczny hak holowniczy do ciągnięcia przyczepy z hamulcem
o masie do **2000 kg**. Producent nie podał jeszcze pojemności bagażnika przy rozłożonym
trzecim rzędzie siedzeń.

## Napęd hybrydowy PHEV zapewnia zasięg 430 km

Układ hybrydowy typu PHEV wykorzystuje dwulitrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy
z turbodoładowaniem BHE20-EFZ. Jednostka spalinowa generuje **215 KM (160 kW)** 
mocy, a prędkość maksymalna wynosi **225 km/h**. Podana moc dotyczy wyłącznie silnika
spalinowego. Producent nie ujawnił jeszcze łącznej mocy systemowej całego układu.

![Boczna linia nadwozia Lynk & Co 900L z czarnymi słupkami tworzącymi efekt wiszącego
dachu](https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/lynk-co-900l-zdjecie-2-1024x576.
webp)

Lynk & Co 900L | Fot. Lynk & Co

Napęd elektryczny zasilają dwa warianty akumulatorów litowo-jonowych typu NMC o 
pojemności **55,1 kWh oraz 70,0 kWh**. Zasięg w trybie bezemisyjnym według chińskiej
normy CLTC wynosi odpowiednio **320 km oraz 430 km**. Ogniwa dostarcza spółka Times
Geely, natomiast pakiety akumulatorów produkuje firma Zhejiang Jiyao Tongxing Energy
Technology.

 | Napęd | Hybryda plug-in (PHEV) | 
 | Moc | 215 KM (160 kW) – silnik 2.0 Turbo | 
 | Bateria (netto) | 55,1 kWh lub 70,0 kWh | 
 | Zasięg (cykl w wartości) | 430 km (CLTC) | 
 | Prędkość maks. | 225 km/h | 
 | Długość | 5280 mm | 
 | Rozstaw osi | 3170 mm |

Dane techniczne: Lynk & Co 900L 2.0T PHEV

## Rejestracje koncernu Geely i hybryd PHEV na polskim rynku

Importer nie ogłosił planów sprzedaży modelu Lynk & Co 900L w Europie, ale koncern
Geely stale umacnia pozycję w Polsce. Dane PZPM/CEP pokazują, że od stycznia do 
września 2026 roku marka Geely zarejestrowała w Polsce **1475 aut**, co dało jej
39. miejsce na rynku. W samym wrześniu 2026 roku w polskich urzędach zarejestrowano
309 aut tej marki, co zapewniło udział na poziomie 0,6 proc.

Marka [**Lynk & Co**](https://chinacars.pl/katalog/lynk-co/) w Katalogu chinacars.
pl: importer, cennik, modele i sieć salonów w Polsce.

Technologia hybrydowa plug-in od chińskich producentów cieszy się w Polsce rosnącym
uznaniem. W okresie od stycznia do września 2026 roku chińskie marki zarejestrowały
w Polsce **22 582 hybrydy PHEV** z łącznej liczby 40 796 takich pojazdów. Oznacza
to **55,4 proc. udziału** chińskich aut w całym segmencie ładowalnych hybryd w Polsce.

Rynkowy debiut oraz prezentacja wnętrza Lynk & Co 900L odbędą się 10 listopada 2026
roku. Producent ujawni wtedy ceny w Chinach. Poda też pierwsze informacje o ewentualnym
eksporcie auta na inne rynki.

## Jaecoo J5 EV stracił koło po uderzeniu w barierę. Producent wykluczył wadę

- Odnośnik: https://chinacars.pl/jaecoo-j5-ev-odpadniecie-kola-dzakarta-inspekcja/
- Opublikowano: 2026-11-06T19:03:08+01:00
- Autor: Marcin Krzysztofik

**Inspekcja techniczna producenta potwierdziła, że koło w elektrycznym SUV-ie Jaecoo
J5 EV urwało się w wyniku uderzenia w krawężnik i barierę. Zespół inżynierów wykluczył
wadę fabryczną układu jezdnego.**

W skrócie

 * Do zdarzenia doszło 4 listopada 2026 roku w Dżakarcie z udziałem modelu Jaecoo
   J5 EV. Wbrew pierwszym doniesieniom lokalnych mediów usterka dotyczyła prawego
   przedniego zespołu koła, a nie tylnej osi.
 * Zespół techniczny importera wykluczył wadę fabryczną po oględzinach auta. Uszkodzenie
   zawieszenia, zderzaka i drzwi było bezpośrednim skutkiem uderzenia w podwyższony
   krawężnik oraz barierę drogową.
 * Sprawa wywołała dyskusje z uwagi na wcześniejszą akcję nawrotową modeli Omoda
   5 w Malezji. Koncern Chery naprawiał wówczas fabryczną wadę spawań tylnej osi
   w 8 878 egzemplarzach.

Zdarzenie z Dżakarty błyskawicznie trafiło do mediów społecznościowych, budząc obawy
kierowców pamiętających wcześniejsze problemy konstrukcyjne modeli z grupy Chery.

Do zdarzenia doszło 4 listopada 2026 roku o godzinie 8:20 na ulicy Jalan KH Mas 
Mansyur w centrum Dżakarty. Czarny elektryczny SUV osiadł przy betonowej barierze
rozdzielającej pasy ruchu. Zdjęcia z miejsca wypadku przedstawiały pojazd z oderwanym
prawym przednim kołem. Uszkodzone elementy wahaczy i zderzaka leżały rozrzucone 
na jezdni.

Pierwsze relacje indonezyjskich mediów błędnie donosiły o urwaniu tylnego koła. 
Przedstawiciele marki Jaecoo Indonesia sprostowali te informacje po oględzinach.
Uszkodzenie objęło wyłącznie prawą przednią część układu jezdnego oraz nadwozia.
Poważnie ucierpiały zderzak, błotnik i drzwi po stronie pasażera.

## Wyniki ekspertyzy technicznej modelu Jaecoo J5 EV

Inżynierowie marki przeprowadzili szczegółową kontrolę uszkodzonego auta po kontakcie
z jego właścicielem. Z ustaleń wynika, że **Jaecoo J5 EV** najechał na podwyższony
krawężnik. Został wtedy odrzucony i uderzył w drogową barierę ochronną. Siła uderzenia
doprowadziła do mechanicznego uszkodzenia elementów mocowania zawieszenia.

![Czarny SUV z urwanym kołem leżącym na skraju jezdni przy ogrodzeniu](https://chinacars.
pl/wp-content/uploads/2026/11/omoda-5-zdjecie-1-1024x576.webp)

Uszkodzony pojazd ze zerwanym elementem zawieszenia po kolizji drogowej | Fot. @
jakarta.terkini

Producent zaznaczył w oficjalnym komunikacie, że urwanie koła wynikało z kolizji.
Nie była to usterka techniczna pojazdu. **Brak śladów wad materiałowych** sprawił,
że autoryzowany serwis przejął auto do naprawy blacharsko-lakierniczej. W Indonezji
model Jaecoo J5 EV zanotował **26 635 dostaw hurtowych** od stycznia do września
2026 roku według danych organizacji Gaikindo. Został tym samym najpopularniejszym
samochodem elektrycznym na tamtejszym rynku.

## Czy akcja serwisowa Omoda 5 dotyczy incydentu w Dżakarcie

Nagrania z miejsca zdarzenia szybko trafiły do sieci. Wywołały falę porównań do 
wcześniejszych problemów technicznych samochodów koncernu Chery Group na rynkach
azjatyckich. W Malezji tamtejszy urząd transportu drogowego JPJ zawiesił 11 października
2026 roku homologację VTA dla modelu [Omoda 5](https://chinacars.pl/omoda-5-zakaz-rejestracji-malezja-os-polska/).
Czasowo wstrzymano rejestrację nowych egzemplarzy z powodu pękających tylnych osi.

**Przeczytaj też:** [Jetour T1 debiutuje z silnikiem 1.5T. Nowa wersja kosztuje w Chinach ok. 52 700 zł](https://chinacars.pl/jetour-t1-premiera-cena-nowa-wersja-1-5t/)

Zaledwie trzy dni później marka [Chery](https://chinacars.pl/katalog/chery/) ogłosiła
oficjalną akcję przywoławczą. Objęła ona **8 878 egzemplarzy Omoda 5** w wersjach
C oraz H. Problem wynikał z błędu na linii produkcyjnej. W partii aut z 15 sierpnia
2023 roku doszło do nieprawidłowego zgrzewania elementów osi z powodu **rozkalibrowania
grotu zgrzewarki**. Prezes koncernu Yin Tongyue musiał publicznie przeprosić malezyjskiego
ministra handlu.

Według raportu opublikowanego przez portal [CarNewsChina](https://carnewschina.com/2026/11/06/chery-jaecoo-j5-ev-loses-wheel-in-jakarta-raising-questions-after-omoda-5-axle-failures/)
sprawy te różnią się od siebie. Przypadek z Malezji dotyczył wady produkcyjnej spawań
konstrukcyjnych tylnej osi w spalinowej Omodzie 5. Zdarzenie w Indonezji było natomiast
uszkodzeniem przedniego zawieszenia elektrycznego SUV-a po uderzeniu w przeszkodę.

![Urwane koło z fragmentem zawieszenia leży na asfalcie przy ogrodzeniu](https://
chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/omoda-5-zdjecie-2-1024x576.webp)

Elementy układu jezdnego uszkodzone w wyniku groźnego zdarzenia drogowego | Fot.@
jakarta.terkini / Panggil Aku Naz

## Pozycja marek Jaecoo i Chery w Polsce

Zarówno Jaecoo, jak i Chery budują swoją pozycję na europejskich rynkach, w tym 
w Polsce. Wobec braku niezależnego śledztwa służb w Dżakarcie sprawa uszkodzonego
elektryka została zamknięta przez producenta w trybie procedury serwisowej.

**Przeczytaj też:** [Chery iCaur V25 wchodzi do sprzedaży w Chinach za ok. 81 900 zł. Przejedzie 1240 km i pokona głęboką wodę](https://chinacars.pl/chery-icaur-v25-cena-przedsprzedaz-premiera-listopad-2026/)

Na polskim rynku marka Jaecoo notuje stabilne wyniki. Według danych PZPM i CEP w
okresie od stycznia do września 2026 roku zarejestrowano w Polsce **6 498 aut marki
Jaecoo**. Oznacza to wzrost o **52,8 proc. rok do roku** i daje producentowi 22.
miejsce w ogólnym rankingu sprzedaży. Spalinowy model [Jaecoo 7](https://chinacars.pl/jaecoo-7-sprzedaz-wielka-brytania-polska-2026/)
odpowiadał za **3 158 rejestracji** w tym samym okresie. Pokrewna marka Chery zajęła
18. miejsce z wynikiem **8 855 zarejestrowanych aut**.

Jakość wykonania podwozia i trwałość punktów mocowania zawieszenia pozostają pod
obserwacją analityków branżowych. Ma to duże znaczenie w kontekście rosnącego udziału
chińskich marek w polskim rynku pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

## IM LS8 Neo debituje w Chinach. Duży SUV SAIC ma cyfrowy układ kierowniczy

- Odnośnik: https://chinacars.pl/im-ls8-neo-premiera-specyfikacja-cena-2026/
- Opublikowano: 2026-11-06T19:01:02+01:00
- Autor: Jędrzej Karczowski

**IM LS8 Neo debiutuje w produkcyjnej wersji w pełni elektrycznej. Duży SUV koncernu
SAIC mierzy 5085 mm długości, a dzięki cyfrowym systemom jezdnym potrzebuje zaledwie
4,85 metra do wykonania pełnego nawrotu. Chińskie ceny modelu startują od kwoty 
35 800 USD.**

W skrócie

 * Ceny IM LS8 Neo w Chinach zaczynają się od około 140 800 zł w przeliczeniu na
   polską walutę. To poziom cenowy mniejszych SUV-ów spalinowych w europejskich 
   salonach.
 * Standardowe cyfrowe podwozie Lizard z układem steer-by-wire zapewnia promień 
   skrętu 4,85 metra. Auto o długości ponad 5 metrów zawraca na dwupasmowej drodze
   bez manewrowania.
 * Większa bateria CATL o pojemności 103 kWh pozwala pokonać do 752 km na jednym
   ładowaniu w cyklu CLTC. Uzupełnienie energii od 10 do 80 procent trwa około 17
   minut.

Nowy wariant z napędem elektrycznym dołącza do prezentowanych wcześniej hybryd z
generatorem spalinowym. Premiera z 5 listopada 2026 roku stawia markę IM Motors 
w czołówce producentów wdrażających cyfrowe podwozia cyfrowe bez mechanicznego połączenia
kierownicy z kołami.

Większość ponadpięciometrowych SUV-ów wymaga sporo miejsca na parkingach i ciasnych
skrzyżowaniach. Elektryczny **IM LS8 Neo** rozwiązuje ten problem za pomocą technologii
jezdnej z układem **steer-by-wire**, w którym tradycyjna kolumna kierownicza została
zastąpiona sterowaniem cyfrowym. Auto wyjeżdża z fabryki na platformie **800V** 
i kosztuje na rynku chińskim od **35 800 USD (ok. 140 800 zł po kursie NBP z 6 listopada
2026 r.)**.

Marka IM Motors, tworzona przez koncern SAIC Motor we współpracy z gigantem e-commerce
Alibaba, plasuje ten model w klasie wyższej. Model **IM LS8 Neo** jest większy od
dotychczasowych modeli SUV tej marki, uzupełniając gamę obok krótszego auta **IM
LS6** oraz flagowego **IM LS7**.

## Jak podwozie Lizard wpływa na zwrotność IM LS8 Neo

Sercem rozwiązań jezdnych w tym aucie jest cyfrowe podwozie **Lizard** z dwukrotnie
nadmiarowym układem sterowania **steer-by-wire**. System pozbawiono fizycznego połączenia
kierownicy z przekładnią skrętną, co zapobiega przenoszeniu drgań z nawierzchni.
Tylna oś otrzymała mechanizm o dużym kącie wychylenia kół. Zapewnia to promień skrętu
wynoszący **4,85 metra** przy długości nadwozia **5085 mm** i rozstawie osi **3060
mm**. Parametry te pozwalają wykonać nawrót o 180 stopni na bardzo wąskiej jezdni.

![Jasny SUV IM Motors LS8 zaparkowany przed nowoczesnym budynkiem z przeszkleniami](
https://chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/im-motors-ls8-neo-zdjecie-1-1024x576.
webp)

Imponujące gabaryty i nowoczesna stylistyka wyróżniają nowy model na rynku | Fot.
IM

Pracą zawieszenia zarządza elektroniczny system wektorowania momentu obrotowego **
IM SynVector**. Układ reaguje na uślizg kół w czasie **20 milisekund**. Współpracuje
on z zamkniętym zawieszeniem pneumatycznym, które na bieżąco dopasowuje twardość
i prześwit podwozia do warunków na drodze. Według informacji publikowanych przez
portal [CarNewsChina](https://carnewschina.com/2026/11/06/im-motors-launches-ls8-bev-suv-with-steer-by-wire-chassis-in-china-starting-at-35800-usd/)
rozwiązania te montowane są we wszystkich odmianach modelu bez dopłaty.

 | Cena od | 140 800 zł (w Chinach) | 
 | Napęd | RWD (silnik Neo Hurricane) | 
 | Moc | 402 KM (300 kW) | 
 | Moment obrotowy | 500 Nm | 
 | Bateria (netto) | 93 kWh / 103 kWh | 
 | Zasięg | 684 km / 752 km (CLTC) | 
 | Ładowanie DC | 10-80% w 17-20 min | 
 | Długość | 5085 mm |

Dane techniczne: IM LS8 Neo BEV

## Ile kosztuje IM LS8 Neo z bateriami CATL

Auto wykorzystuje pojedynczy silnik elektryczny z serii **Neo Hurricane** montowany
na tylnej osi. Jednostka generuje moc **402 KM (300 kW)** i moment obrotowy **500
Nm**. Kupujący w Chinach mają do wyboru dwa zestawy akumulatorów dostarczanych przez
firmę CATL. Podstawowa wersja wykorzystuje ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe **
LFP** o pojemności **93 kWh**. Deklarowany przez producenta zasięg wynosi **684 
km w chińskim cyklu CLTC (ok. 554 km w cyklu WLTP)**.

**Przeczytaj też:** [IM L6 Jimmy Choo. Limitowana edycja sedana za 180 000 zł](https://chinacars.pl/im-l6-jimmy-choo-limitowana-edycja-cena/)

Dla kierowców pokonujących dłuższe trasy przewidziano pakiet trójskładnikowy NMC
o pojemności **103 kWh**. W tej specyfikacji auto osiąga do **752 km zasięgu CLTC(
ok. 609 km WLTP)**. Architektura wysokonapięciowa pozwala na ultra szybkie ładowanie
prądem stałym DC. Uzupełnienie energii w przedziale od 10 do 80 procent pojemności
akumulatora zajmuje od **17 do 20 minut** na odpowiednio mocnej stacji.

## Kabina z procesorem Snapdragon i cyfrowe asystenty jazdy

Wewnątrz **IM LS8 Neo** oferuje konfiguracje 5- lub 6-miejscową. W drugim rzędzie
zamontowano elektrycznie regulowane fotele wykończone w stylu **Le Corbusier**. 
Wyposażono je w funkcję rozkładania do pozycji **zero-gravity**, wentylację, podgrzewanie
oraz masaż mechaniczny **4D**. W tunelu środkowym umieszczono lodówkę o pojemności**
12,3 litra** z dostępem z obu stron. Pokładowy system audio liczy **18 głośników**.
Dostępny jest też zestaw marki **Bang & Olufsen** wyposażony w 25 przetowników.

![Profil IM Motors LS8 zaparkowanego przy miejskim chodniku z jasną elewacją](https://
chinacars.pl/wp-content/uploads/2026/11/im-motors-ls8-neo-bok-1-1024x576.webp)

Linia boczna zdradza duży rozstaw osi i przestronne wnętrze | Fot. IM

Za obsługę multimediów odpowiada procesor **Qualcomm Snapdragon 8295P**. Na desce
rozdzielczej zainstalowano wyświetlacz centralny o przekątnej **27,1 cala 5K Mini
LED** oraz ekran dla pasażera o przekątnej **15,6 cala 3K**. Pasażerowie tylnych
foteli mają do dyspozycji rozkładany ekran podsufitowy o przekątnej **21,5 cala 
4K**. Nad autonomicznym prowadzeniem czuwa system **IM AD Zeta** opracowany wspólnie
z firmą Momenta. Korzysta on z czujnika **LiDAR** na dachu i wspomaga automatyczne
parkowanie oraz jazdę po autostradach i w miastach.

## Marka IM Motors na tle polskiego rynku SUV-ów

Zastosowane w modelu **IM LS8 Neo** napędy czysto elektryczne trafiają w segment,
który stopniowo zyskuje na znaczeniu w Europie. Choć importer nie ogłosił jeszcze
oficjalnego cennika ani planów wprowadzenia marki do polskich salonów, pojazdy z
chińskimi układami napędowymi są już obecne w rejestracjach CEP. W Polsce marka 
SAIC sprzedaje z powodzeniem modele MG, rozbudowując sieć dealerską w dużych miastach.

**Przeczytaj też:** [IM Motors odświeża L6. Ceny od 110 000 zł, zasięg 850 km](https://chinacars.pl/im-motors-l6-cena-zasieg/)

Gdyby auto trafiło do oficjalnej sprzedaży nad Wisłą, rywalizowałoby z elektrycznymi
SUV-ami gabarytów **Kia EV9** czy **Volvo EX90**. Przeliczona bezpośrednio cena 
na poziomie 140 800 zł pokazuje dystans dzielący rynek chiński od europejskiego.
W Europie samochody tej wielkości kosztują po doliczeniu opłat celnych i podatków
znacznie więcej. Start sprzedaży wersji w pełni elektrycznej uzupełnia ofertę aut
z generatorem spalinowym i zamyka proces wdrożenia rynkowego tej linii nadwoziowej.
